Ako sa krajine zadarmo robí marketing

Niežeby sme vôbec vedeli, že v Kanade boli nejaké voľby, ale teraz už všetci vieme, že Kanada je najúžasnejším miestom na život. Stačilo málo: zverejniť zoznam ministrov a ministeriek a všetko to zaklincovať jednou dobre mierenou vetou.

A tak vieme, že ministrom zdravotníctva je lekár, ministrom pre šport a ľudí s hendikepom paraolym-pionik a ministrom pre vedu vedec. Nie je to žiadna rocket science (hoci aj ministrom dopravy je kozmonaut): ministerstvu by predsa mohol šéfovať človek, ktorý mu rozumie.

Kanada však ide aj ďalej: ministri a ministerky presne pol na pol, dvaja pôvodní obyvatelia, dvaja sikhovia, jeden moslim a prinajmenšom dvaja ateisti. Skrátka, všetko preto, aby boli vo vláde zastú-pení všetci Kanaďania. A viete prečo? Lebo je rok 2015.

Zdroj: Facebook Alana Phillips

Zdroj: Alana Phillips, https://www.facebook.com/alanaphillips

Because it’s 2015, povedal premiér. Kľúčová veta, krajina na svoj marketing nič viac nepotrebuje. Boj o miesto na trhu krajín totiž má svoje špecifiká: každá má krásnu prírodu a historické mestá a jedlá a ženy a zážitky, je buď malá (vtedy je veľká srdcom) alebo veľká (vtedy je krása v detailoch). Všetky sú rovnaké, hľadá sa kľúčová výhoda a Kanda ju má. Píše sa v nej rok 2015.

Viete ako: headline nesmie mať viac ako sedem slov, ideálne ani viac ako štyri, claim ešte menej. Musí byť univerzálny a zároveň nepôsobiť genericky, trochu call to action, trochu emócií. Zo všetkého kúsok, tak to potom aj dopadne. A potom zrazu príde kanadský premiér, ktorý to všetko zaklincuje, troma slovami zaberie celý jeden segment. Kanada – krajina roku 2015 aj tých budúcich, krajina, v ktorej sme si všetci rovní, všetci si rozumieme.

Nemusí to byť úplne pravda, marketing predsa vždy skutočnosť robí trochu krajšou a o niečo viac sexy, ale dôležitá je kľúčová informácia: v dnešnej dobe netreba EXPO ani olympiádu, stačí dobre naformulované posolstvo. Because it’s 2015 je veta hodná miliónov a ešte aj premiér vyzerá akoby práve skončil herectvo.

samo
Samuel Marec
Copywriter

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *