Reklama je mŕtva, nech žije reklama! Čo sme sa naučili na Cannes Lions 2016

Nad Francúzskou riviérou, na ktorej sa stretli najväčšie mozgy venujúce sa komunikácii, zapadlo slnko. Celý predchádzajúci týždeň však bol silným koktejlom, do ktorého organizátori naliali všetko: technologických inovátorov, marketérov a kreatívcov, celebrity, režisérov aj hudobné ikony, módnych návrhárov a mnohých ďalších.

Tu je 5 najdôležitejších vecí, ktoré sme sa na najväčšom svetovom reklamnom festivale Cannes Lions 2016 naučili:

1. Kreativita je našou poslednou konkurenčnou výhodou. Technologické inovácie, softvéry a aplikácie, vďaka ktorým si klienti môžu vytvárať svoje vlastné reklamy, mediálne plány a obchodné stratégie, sa svetom marketingu prehnali ako búrka. Našťastie, ešte stále neexistuje žiaden algoritmus na kreativitu – práve preto by z nej agentúry mali urobiť jadro svojho biznisu.

2. O úspechu rozhoduje partnerstvo medzi agentúrou a klientom, ktoré musí byť založené na vzájomnej dôvere. Za posledných 25 rokov boli v Cannes najúspešnejšie tie agentúry a značky, ktoré spolupracovali 5 alebo viac rokov.

3.
The next big thing je virtuálna realita. Virtuálna realita sa stala ľahko dostupnou širokej verejnosti, či už hovoríme o filmoch a hrách alebo o tom, že si ju môže takmer každý dovoliť. Znamená to, že značky a agentúry by mali začať vytvárať obsah zameriavajúci sa práve na virtuálnu realitu.

4. Ako odblokovať blokovanie reklám? Softvéry na blokovanie reklamy sú pre marketérov a vydavateľov veľkou témou, každoročne totiž segment pripravujú o miliardy dolárov. Aj za tými softvérmi sa však skrýva čosi, čo marketéri a vydavatelia nesmú ignorovať: zlý obsah budú totiž ľudia blokovať vždy, či už softvérom alebo v mysliach. Našou zodpovednosťou je vytváranie obsahu, ktorý bude taký dobrý že ho ľudia blokovať nebudú chcieť. Naopak, radi s ním budú interagovať.

5.
Na práci stále záleží. Cannes každý rok vyzerá ako úplne nový festival – pribúdajú stále nové a nové kategórie. Toto rýchle tempo sa ani v nasledujúcich rokoch nespomalí, ale jedna vec je istá: práca a kreativita je stále tým, čo celý festival drží pokope. A tie práce, ktoré tento rok získali ocenenia, sú skvelé. Posúďte sami tu.

Žijeme v zlatom veku komunikácie, našou úlohou je preto vytvárať nápady, ktoré zažiaria nielen na pódiu, ale aj mimo neho.

strimbeau_alex
Alex Strimbeanu
Creative Director

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *