(SK) Rýchly WEB BRIEF v 10 krokoch!

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chcete sa dozvedieť, ako napísať dobrý brief, aby vaša agentúra nemusela variť z vody?
V tom prípade čítajte pozorne.

Nech už chcete pripraviť akýkoľvek web – oficiálnu web stránku, kampaňovú, produktovú, súťažnú mikrostránku, alebo akúkoľvek inú, tento recept vám pomôže spísať zadanie pre agentúru.

1. Najprv si spíšte všetky dôvody, prečo chcete web pripraviť. Agentúra tak získa lepší prehľad a pochopenie vášho zadania.
Ak agentúra nepozná pozadie vašej firmy, je dobré, ak o nej pripravíte čo najviac informácií.
Skúste si odpovedať aspoň na 3 základné otázky:
Prečo idete web vytvoriť? Na čo má slúžiť? Aká je vaša predstava?

2. Popíšte čo najobsiahlejšie produkt alebo službu, ktorú poskytujete. Prípadne špecifikujte, ktorý produkt je nosný a na ktorý sa chcete zamerať. Ak je to potrebné, popíšte celé produktové portfólio.

3. S tvorbou obsahu vám určite pomôže agentúra, vy jej však musíte povedať, akú máte predstavu. Čo na stránke nesmie chýbať? Máte nejaké povinné prvky?

4. V zadaní nesmú chýbať benefity vášho produktu. Aká je vaša konkurenčná výhoda? Čím dokáže vaša ponuka naozaj zaujať?

5. Popíšte primárnu cieľovú skupinu. Vďaka nej bude agentúra vedieť ako zaujať – vizuálne aj verbálne.

6. Stanovte si ciele a konverzie. Môže nimi byť nákup online, zaregistrovanie užívateľa do formulára, podpora imidžových faktorov, informovanie o produktoch, zapojenie sa do súťaže a podobne. Agentúra na základe cieľov skoncipuje celú štruktúru stránky tak, aby naplnila stanovené ciele.
Stanovenie cieľov je veľmi dôležitý faktor pre vyhodnotenie kampane. Bez ich určenia je veľmi náročné vyhodnotiť či už úspešnosť kampane, alebo aj samotného webu.

7. Najjednoduchšia a zároveň najnáročnejšia časť celého postupu. Je možné, že nechcete agentúre vopred prezradiť budget (to sa stáva veľmi často:) a chcete, aby agentúra priniesla čo najlepšie nápady a potom sa uvidí. Pozor na to. Agentúra strávi množstvo času vymýšľaním skvelých nápadov, ktoré sa vám možno aj budú páčiť, no ich realizácia jednoducho nebude možná kvôli rozpočtu. Potom budete musieť zosekávať a zosekávať, až z pôvodne skvelého nápadu nezostane takmer nič a výsledkom bude obojstranné sklamanie. Odporúčame preto ísť rovno „s kožou na trh“. Agentúra vďaka tomu bude vedieť pripraviť čo najefektívnejšie riešenie a ponúknuť reálne riešenia.

8. Nezabudnite na timing. Stačí dátum plánovaného spustenia. (Ideálne reálny, nie „včera bolo neskoro“. :) Konkrétny timing celého procesu už nastaví skúsený Account Manager v agentúre. Treba však myslieť na to, že stanovené deadliny musíte dodržiavať aj vy, nielen agentúra. Inak dodržanie termínu spustenia nie je možné.

9. Myslite na to, že dnes už nestačí spraviť web a dúfať, že ľudia si ho nájdu sami. Treba myslieť aj na komunikačnú podporu. Agentúra vám s jej plánovaním rada pomôže. Už pri zadaní myslite na to, že časť budgetu treba vyčleniť na podporu. Kampaň, ktorá bude smerovať na vašu webstránku pomôže naplniť vaše ciele.

10. Na záver pripravte čokoľvek ďalšie, čo agentúre pomôže získať ucelený obraz a pomôže jej čo najlepšie naplniť vašu predstavu. Môžu to byť referencie na weby, ktoré sa vám páčia, popis konkurencie, dizajn manuály, brand identity, štatistiky, výsledky prieskumov a podobne.

Teraz už viete všetko dôležité a môžete sa pustiť do písania briefu, z ktorého bude mať vaša agentúra radosť!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *